سرور مجازی خصوصی یا VPS چیست؟

هنگام مقایسه سرور مجازی خصوصی و میزبانی اشتراکی، VPS گزینه ایمن و پایدارتر از میزبانی مشترک است که در آن فضای سرور اختصاصی ندارید. با این حال، مقیاس کوچکتر و ارزان تر از اجاره یک سرور کامل است.
سرور مجازی خصوصی
عناوینی که در این مطلب می‌خوانید :

هنگام مقایسه سرور مجازی خصوصی و میزبانی اشتراکی، VPS گزینه ایمن و پایدارتر از میزبانی مشترک است که در آن فضای سرور اختصاصی ندارید. با این حال، مقیاس کوچکتر و ارزان تر از اجاره یک سرور کامل است.

میزبانی VPS معمولاً توسط صاحبان وب سایت هایی انتخاب می شود که ترافیک سطح متوسطی دارند که از محدودیت های برنامه های میزبانی مشترک فراتر می رود اما هنوز به منابع سرور اختصاصی نیاز ندارند. راه حل های سرور خصوصی مجازی معمولاً بیش از یک طرح میزبانی ارائه می دهند.

سرور مجازی خصوصی چیست؟

سرور مجازی خصوصی یا VPS (Virtual Private Server) یک سرویس میزبانی است که از فناوری مجازی سازی برای ارائه منابع اختصاصی (خصوصی) در سروری با چندین کاربر استفاده می کند.

میزبانی VPS چگونه کار می کند؟

سرور رایانه‌ای است که میزبان وب شما فایل‌ها و پایگاه‌های داده مورد نیاز برای وب‌سایت شما را در آن ذخیره می‌کند. هر زمان که یک بازدیدکننده آنلاین بخواهد به وب سایت شما دسترسی پیدا کند، مرورگر او درخواستی را به سرور شما ارسال می‌کند و فایل‌های لازم را از طریق اینترنت منتقل می‌کند. میزبانی VPS یک سرور مجازی را در اختیار شما قرار می دهد که یک سرور فیزیکی را شبیه سازی می‌کند، اما در واقعیت، دستگاه بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته می‌شود.

با استفاده از فناوری مجازی‌سازی، ارائه دهنده هاست شما یک لایه مجازی را در بالای سیستم عامل (OS) سرور نصب می‌کند. این لایه سرور را به پارتیشن هایی تقسیم می کند و به هر کاربر اجازه می دهد سیستم عامل و نرم افزار خود را نصب کند.

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور

بنابراین، سرور مجازی خصوصی (VPS) هم مجازی و هم خصوصی است زیرا شما کنترل کامل دارید. از دیگر کاربران سرور در سطح سیستم عامل جدا شده است. در واقع، فناوری VPS شبیه ایجاد پارتیشن‌ها در رایانه شخصی شماست که می‌خواهید بیش از یک سیستم‌عامل (مانند ویندوز و لینوکس) را بدون راه‌اندازی مجدد اجرا کنید.

اجرای VPS به شما امکان می دهد وب سایت خود را در یک محفظه ایمن با منابع تضمین شده (حافظه، فضای دیسک، هسته های CPU و غیره) راه اندازی کنید که لازم نیست با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. با میزبانی VPS، شما همان دسترسی در سطح ریشه را دارید که گویی یک سرور اختصاصی دارید، اما با هزینه بسیار کمتر.

مقایسه سرور مجازی خصوصی با سایر انواع میزبانی وب

انواع مختلف میزبانی وب به شما امکان می دهد سطوح مختلف سفارشی سازی را روی سرور خود انجام دهید. آنها در قیمت، عملکرد (به عنوان مثال زمان بارگذاری صفحه)، و همچنین در دسترس بودن سرویس (به عنوان مثال زمان آپدیت) متفاوت هستند. در زیر، می توانید در مورد نحوه مقایسه میزبانی VPS با سایر راه حل های میزبانی مطالعه کنید.

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی راه حلی برای صاحبان وب سایت‌هایی است که سایت‌هایی با ترافیک کمتر دارند. این نقطه شروع بیشتر کسب و کارهای کوچک و وبلاگ نویسان است. حتی با بهترین برنامه میزبانی وب اشتراکی، شما همان سرور فیزیکی را با تعدادی دیگر از مشتریان شرکت میزبان تقسیم می کنید. شما منابع اختصاص داده شده به شما را دریافت نمی کنید، زیرا سایت شما بر روی همان سیستم عاملی اجرا می شود که سایرین.

بخوانید: تفاوت بین دامنه و میزبانی وب چیست؟

بنابراین، حافظه و قدرت محاسباتی سایت شما می تواند از نیازهای سایر کاربران خدمات استفاده کند. به عنوان مثال، اگر یک جهش ناگهانی ترافیک در وب سایتی که در همان سرور میزبانی می شود وجود داشته باشد، ممکن است زمان بارگذاری صفحه شما افزایش یابد. شما نمی توانید سیستم عامل و سایر نرم افزارهای سرور خود را نیز انتخاب کنید، زیرا همه کاربران از یک پیکربندی استفاده می کنند. در مجموع، این ارائه دهنده هاست شما است که از هر جنبه ای از محیط میزبانی مشترک شما مراقبت می کند.

می‌توانید هاست اشتراکی را به عنوان اجاره‌ای در نظر بگیرید که در آن آپارتمان یکسانی را با تعدادی از هم اتاقی ها به اشتراک می گذارید. میزبانی سرور مجازی خصوصی هنوز هم نوعی فلت به اشتراک گذاری است، با این حال، هرکسی اتاق مخصوص به خود را دارد که می تواند فضا را مطابق با نیاز خود سفارشی کند. به عنوان مثال، آنها می توانند نقاشی، مبلمان، دکوراسیون و غیره را انتخاب کنند.

هاست ابری

با سرویس‌های میزبانی ابری، شما از یک سرور واحد استفاده نمی‌کنید، بلکه از خوشه‌ای استفاده می‌کنید که در فضای ابری اجرا می‌شود. هر سرور در کلاستر یک نسخه به روز از وب سایت شما را ذخیره می کند. هنگامی که یکی از سرورها بیش از حد مشغول است، خوشه به طور خودکار ترافیک را به سروری هدایت می کند که کمتر مشغول است. در نتیجه، میزبانی ابری بدون خرابی ارائه می شود، زیرا همیشه یک سرور در خوشه وجود دارد که می تواند به درخواست های بازدیدکنندگان وب سایت شما پاسخ دهد.

هاست وردپرس

میزبانی وردپرس سرویسی است که به طور خاص به صاحبان وب سایت وردپرس ارائه می شود. این دارای چندین ویژگی مرتبط با وردپرس است که فقط در صورت داشتن سایت وردپرس می توانید از آنها استفاده کنید، مانند نصب با یک کلیک، افزونه های از پیش نصب شده یا رابط خط فرمان WP. سرورها برای نیازهای وردپرس پیکربندی شده اند. بنابراین، ارائه دهندگان هاست هاست وردپرس را به عنوان بخشی از سرویس میزبانی مشترک خود ارائه می دهند.

بخوانید: وردپرس چیست؟ (توضیحاتی برای تازه‌کارها)

اگرچه امکان راه‌اندازی سایت وردپرس بر روی یک سرور خصوصی مجازی نیز وجود دارد، اما نمی‌توانید به سرورهای سفارشی‌سازی شده‌ای که با وردپرس پیکربندی شده‌اند دسترسی داشته باشید. با این حال، اگر هنوز سرور مجازی خصوصی را برای سایت وردپرس خود انتخاب می کنید، می توانید محیط میزبانی خود را مطابق با نیازهای تجاری خود تنظیم و پیکربندی کنید.

هاست اختصاصی

با هاست اختصاصی، شما یک سرور فیزیکی کامل را برای کسب و کار خود اجاره می‌کنید. اگر یک وب‌سایت پربازدید دارید، میزبانی اختصاصی می‌تواند بهترین راه‌حل برای شما باشد، زیرا سرورهای اختصاصی سریع، انعطاف پذیر و کاملا قابل تنظیم هستند. با این حال، این سرویس قطعاً با افزایش قیمت نیز همراه است، بنابراین برای همه ارزش ندارد، به خصوص اگر یک وب سایت کوچک یا متوسط دارید.

در حالی که میزبانی VPS به شما امکان می دهد سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی سرور خود را انتخاب و پیکربندی کنید، میزبانی اختصاصی یک قدم فراتر می‌رود. این نه تنها به شما اجازه پیکربندی نرم افزار، بلکه سخت افزار را نیز می‌دهد، زیرا کل سرور متعلق به شماست و هیچکس در راه اندازی نظری ندارد. شما همچنین می‌توانید یک سرور اختصاصی را در محل (به عنوان مثال، در دفتر خود) اجرا کنید، اما در این صورت پشتیبانی یک تیم میزبانی حرفه ای را از دست می‌دهید.

مزایا و معایب سرور مجازی خصوصی 

مزایا

  1. سرور مجازی خصوصی سریعتر و قابل اعتمادتر از یک سرور میزبانی مشترک است.
  2. از آنجایی که منابع سرور مانند حافظه یا قدرت پردازش تضمین شده است، نوسانات صفر تا حداقلی در منابع موجود وجود دارد.
  3. مشکلات و افزایش ترافیک سایر کاربران سرور بر سایت شما تأثیر نمی گذارد.
  4. شما دسترسی ابرکاربر (روت) به سرور مجازی خصوصی خود دارید.
  5. شما از حریم خصوصی بهتری برخوردار هستید، زیرا فایل ها و پایگاه داده های شما از سایر کاربران سرور قفل شده است.
  6. سرور مجازی خصوصی یک سرویس با مقیاس آسان است. همانطور که وب سایت شما رشد می کند، می توانید به راحتی منابع سرور خود (RAM، CPU، فضای دیسک، پهنای باند و غیره) را ارتقا دهید.

معایب

  1. سرور مجازی خصوصی گرانتر از هاست اشتراکی است.
  2. برای راه اندازی سرور مجازی خصوصی خود به دانش فنی بیشتری نیاز دارد، اگرچه آموزش‌های زیادی به صورت آنلاین موجود است.
  3. مدیریت سرور از نظر فنی بیشتر از برنامه های اشتراکی یا ابری است.
  4. سرورهایی که به درستی پیکربندی نشده اند ممکن است منجر به آسیب پذیری های امنیتی شود.

چه زمانی از سرور مجازی خصوصی استفاده کنیم و چگونه تصمیم بگیریم که زمان ارتقا رسیده است؟

میزبانی سرور مجازی خصوصی معمولاً به عنوان گام بعدی، بعد از اینکه وب سایت شما از محدودیت منابع میزبانی اشتراکی خارج شد دیده می‌شود. اگر پیشرفته ترین برنامه هاست اشتراکی دیگر برای اجرای روان وب سایت شما کافی نیست، ارزش آن را دارد که به یک برنامه سرور مجازی خصوصی ارتقا دهید. در چنین مواقعی هاست VPS می تواند بهترین ها را در اختیار شما قرار دهد: هاست اشتراکی و اختصاصی.

با این حال، موارد استفاده دیگری وجود دارد که می تواند ایده خوبی باشد که از همان ابتدا با یک برنامه سرور مجازی خصوصی شروع کنید. به عنوان مثال، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک که در آنها باید از پرداخت‌های ایمن با محیطی سریع و پایدار اطمینان حاصل کنید، می‌توانند از یک سرور خصوصی مجازی سود زیادی ببرند. در واقع، اگر شما هر نوع داده حساسی را ذخیره می کنید یا مجبور به پردازش پرداخت های آنلاین هستید، سرور مجازی خصوصی می تواند به شما در کاهش خطر نقض امنیت و سرقت هویت کمک کند.

اگر انتظار دارید در زمان های خاصی در سایت خود افزایش ترافیک داشته باشید، به عنوان مثال، در مورد برنامه ریزی رویداد یا وب سایت فروش بلیط، یک برنامه میزبانی VPS نیز می تواند موهبتی باشد. سرورهای بازی مانند CS:GO یا Minecraft و سایر سایت‌های پر منابع نیز با عملکرد بسیار بهتری روی سرور خصوصی مجازی اجرا می‌شوند.

نتیجه‌گیری

میزبانی VPS به شما امکان دسترسی به منابع تضمین شده و کنترل کامل را بدون نیاز به اجرای سرور خود می دهد. این یک راه حل عالی برای وب سایت های با ترافیک متوسط تا بالا، منابع سنگین و وب سایت های تجارت الکترونیک است. با این حال، مشاغلی که انتظار رشد سریع دارند نیز می توانند از ثبات خدمات بهره مند شوند. اگر می خواهید یک محیط میزبانی قابل اعتماد و در مقیاس تجاری با قیمت مناسب داشته باشید، قطعاً ارزش دارد که میزبانی VPS را برای وب سایت خود در نظر بگیرید. برای راه اندازی آسان، میزبانی Cyberpanel VPS را در نظر بگیرید که توسط LiteSpeed ارائه می شود، که با یک کنترل پنل از پیش نصب شده و یک وب سرور سریع LiteSpeed ارائه می شود.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا بفهمید میزبانی VPS چیست و چگونه کار می کند. در صورت داشتن هر گونه سوال اضافی، می توانید آنها را در بخش نظرات زیر مطرح کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام واتساپ واتساپ تلگرام