تفاوت بین دامنه و میزبانی وب چیست؟

با توجه به اینکه اغلب از ما پرسیده می‌شود که دامنه چیست یا میزبانی وب چیست یا تفاوتی بین این دو وجود دارد یا خیر، امروز در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم.
تفاوت بین دامنه و میزبانی وب چیست؟
عناوینی که در این مطلب می‌خوانید :

دامنه؟ میزبانی وب؟ این‌ها چیست و چه کاربردی دارند؟ کلماتی که این روزها زیاد به گوش ما می‌خورند و دانستن آن‌ها به ما کمک زیادی می‌کند. در دنیای امروز که عصر اطلاعات و فناوری نامیده می‌شود، باید حداقل اطلاعات رایانه‌ای داشت و به این سو پیشرفت، چرا که تا چندین سال دیگر کوچکترین کارها را نیز رایانه‌ها کنترل می‌کنند و این مستلزم داشتن حداقل دانش رایانه‌ای و حتی برنامه نویسی می‌باشد.

اغلب از ما پرسیده می‌شود که دامین یا هاست چیست یا تفاوتی بین این دو وجود دارد یا خیر؟

بسیاری از مردم اطلاعی از هاستینگ و دامین ندارند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

دامنه چیست؟

نام دامنه یا Domain Name، آدرس وب سایت شما است که افراد در نوار URL مرورگر برای بازدید از وب سایت شما تایپ می کنند.

به عبارت دیگر، اگر وب‌سایت شما یک خانه بود، پس دامین شما آدرس آن خواهد بود.

حالا باید به طور مفصل وارد موضوع شویم.

اینترنت اساساً یک شبکه غول پیکر از رایانه‌هایی است که از طریق کابل به یکدیگر متصل می‌شوند. برای شناسایی آسان آن ها، به هر رایانه یک سری اعداد به نام IP Addresses اختصاص داده می شود.

این آدرس IP ترکیبی از اعداد جدا شده با نقطه است. به طور معمول، آدرس های آی پی شبیه نمونه زیر هستند:

123.123.123.123

هر بخش از اعداد بین نقطه ها از 0 تا 255 می باشد. در واقع IP Address یا Internet Protocol Address دارای 5 کلاس می‌باشد که به آن ورود نمی‌کنم ولی به یاد داشته باشید که هر آی‌پی دارای 4 بایت (یا 32 بیت) بوده و زمانی که IP با عدد 127.0.0.1 به سیستم خود یا LocalHost اشاره می‌کند.

IPهای خصوصی در شبکه داخلی هم معمولا به صورت‌های زیر می‌باشند:

۱۰.۰.۰.۰ – ۱۰.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵ ۱۰.۰.۰.۰/۸
۱۷۲.۱۶.۰.۰ – ۱۷۲.۳۱.۲۵۵.۲۵۵ ۱۷۲.۱۶.۰.۰/۱۲
۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ – ۱۹۲.۱۶۸.۲۵۵.۲۵۵ ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰/۱۶

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد IPها می‌توانید با جستجو در گوگل یا خواندن این مطلب در ویکی‌پدیا به نتایج مورد نظر برسید.

به اصل بحث برگردیم. رایانه‌ها در شناسایی و به خاطر آوردن این اعداد مشکلی ندارد. با این حال انسان‌ها نمی‌توانند این اعداد را برای اتصال به وب سایت های اینترنتی به یاد بیاورند و از آن استفاده کنند. برای حل این مشکل نام‌های‌ دامین ابداع شد.

دامنه چیست

دامنه چیست

یک دامین می تواند کلماتی داشته باشد که به یاد آوردن آدرس های وب سایت را آسان می کند.

حالا اگر می خواستید به یک وب سایت در اینترنت مراجعه کنید، نیازی به تایپ رشته ای از اعداد نیست. در عوض، شما می توانید به آسانی کلمات را به یاد داشته باشید سپس دامین را تایپ کنید و به سایت هدف مدنظر برسید، به عنوان مثال: mytechcorp.ir

میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب یا وب هاستینگ جایی است که تمام فایل های وب سایت شما در آن زندگی می کنند. این مانند خانه وب سایت شما است که در واقع در آن زندگی می کند.

وب چیست؟

یک راه خوب برای فکر کردن در این مورد این است که اگر نام‌دامنه آدرس خانه شما بود، پس هاستینگ خانه واقعی است که آدرس اشاره می‌کند.

همه وب سایت‌ها در اینترنت نیاز به هاستینگ دارند.

هنگامی که کسی دامین شما را در یک مرورگر وارد می‌کند، دامین به آدرس IP رایانه شرکت هاستینگ شما ترجمه می‌شود.

این رایانه حاوی فایل‌های وب سایت شما است، و آن فایل‌ها را دوباره به مرورگرهای کاربران می‌فرستد.

شرکت‌های میزبانی وب متخصص در ذخیره‌سازی و خدمت به وب سایت‌ها هستند. آنها انواع مختلفی از طرح‌های هاستینگ را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

ارتباط بین دامین و هاست چیست؟

Domain و Host دو سرویس متفاوت هستند. با این حال با هم کار می کنند تا وب‌سایت‌ها امکان پذیر شوند.

اساساً یک سیستم نام دامین مانند یک کتاب آدرس عظیم است که به طور مداوم به روز می‌شود. در پشت هر نام دامین، آدرسی از سرویس هاستینگ وجود دارد که فایل های وب سایت را ذخیره می‌کند.

بدون نام دامین ، این امکان وجود نخواهد داشت که افراد وب سایت شما را پیدا کنند و بدون میزبانی وب شما نمی‌توانید یک وب سایت بسازید.

آیا جهت ساخت یک وب سایت به نام‌دامنه یا میزبانی‌وب نیاز است؟

بله، برای ساخت یک وب سایت، شما هم به یک دامین و هم به حساب هاست نیاز خواهید داشت.

وب سایت

وب سایت

خرید یک دامین با نام مناسب به تنهایی به شما حق استفاده از آن دامین خاص را برای یک دوره خاص (معمولاً یک سال) می دهد.

شما نیاز به هاست برای ذخیره فایل‌های وب‌سایت خود دارید. پس از دریافت هاست، باید تنظیمات دامین خود را به‌ روز کنید و آن را به ارائه دهنده خدمات هاست خود تنظیم کنید.

احتمالا این سوال برای شما پیش می‌آید که از کجا و چگونه یک هاست و دامین تهیه کنم؟ پاسخ آن کاملا مشخص است. با پرس‌جو بین اهل فن، یا با جستجو در شبکه‌های اجتماعی و گوگل، و یا حتی با تماس با کارشناسان فنی تیم مای تک، می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید. همچنین اگر دانش کافی برای راه اندازی ابتدایی وب‌سایت خود را ندارید، می‌توانید آن را به ما بسپارید.

پس از خرید می‌توانید بدون نیاز به برنامه‌نویسی با انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا، مانند وردپرس وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنید.

آیا هاست و دامنه باید همزمان تهیه شوند؟

شما می‌توانید نام دامین و هاستینگ را از دو شرکت مختلف خریداری کنید. با این حال، در آن صورت شما باید نام‌دامنه خود را با ویرایش تنظیمات DNS خود به شرکت میزبانی وب خود تنظیم کنید.

از سوی دیگر، اگر دامین و هاست خود را از همان شرکت خریداری کنید، آنگاه مجبور به تغییر تنظیمات دامین نمی شوید.

همچنین مدیریت و تجدید هر دو سرویس تحت یک داشبورد بسیار آسان تر است.

چگونگی خرید دامنه ir

این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت خرید دامین IR باید حتما در وب سایت ایرنیک (Nic.ir) ثبت نام کنید و شناسه کاربری دریافت کنید.

شرکت ایرنیک، تنها متولی دامین دات آی‌آر در ایران است و باقی شرکت‌ها نمایندگی فروش این دامین را از ایرنیک دریافت کرده‌اند. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که بعضا با خرید دامین از واسط‌های معتبر، مبلغ کمتری بابت خرید پرداخت می‌کنیم.

آیا می توان دامین را به یک شرکت متفاوت منتقل کرد؟

بله! بدون شک می‌توانید؛ به طور معمول هنگامی که دامین را ثبت می کنید، صاحب حق استفاده از آن و انتقال آن به هر شرکتی که می‌خواهید، هستید.

شما به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. هر دو شرکت دستورالعمل های گام به گام دقیقی دارند که می توانید برای انتقال نام‌دامنه خود دنبال کنید.

توجه: توصیه می کنیم حداقل 45 روز پس از ثبت نام یا تمدید برای شروع انتقال صبر کنید. آیکان، سازمان بین المللی که بر نام‌دامنه ها نظارت دارد، هر زمان که انتقالی آغاز شود، نیاز به تجدید یک سال دارد. با انتقال نام‌دامنه خود را قبل از آن دوره شما می توانید هزینه تجدید آن سال را از دست بدهند.

آیا می توان میزبانی وب خود را انتقال داد؟

بله، با پشتیبان‌گیری و تنظیمات سایت، می‌توانید تمام فایل‌های مربوط به سایت خود را دریافت کرده و به شرکت دیگری منتقل کرد. سپس با تغییرات در تنظیمات DNS دامین، آدرس شما به هاست جدید تغییر می‌کند و وب‌سایت شما از هاست جدید قابل دریافت است.

جمع بندی

با توجه به توضیحات عرض شده، امیدواریم این مطلب به شما کمک کند تا تفاوت بین یک دامین و هاستینگ را یاد گرفته باشید.

| به هر دلیلی زمان مطالعه این مطلب را نداشتید، میتوانید فایل pdf  این مطلب رو از قسمت پائین دانلود کنید و در زمان مناسب به مطالعه این مطلب بپردازید.

دانلود pdf مطلب فوق »» تفاوت بین دامنه و میزبانی وب چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام واتساپ واتساپ تلگرام