وردپرس چیست؟ (توضیحاتی برای تازه‌کارها)

وردپرس در هسته خود ساده ترین و محبوب ترین راه برای ایجاد وب سایت یا وبلاگ خود است، در یک سطح کمی فنی‌تر، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز یا Open Source است که تحت مجوز GPLv2 می‌باشد.
وردپرس
عناوینی که در این مطلب می‌خوانید :

وردپرس چیه؟

وردپرس در هسته خود ساده ترین و محبوب ترین راه برای ایجاد وب سایت یا وبلاگ خود است. در واقع، ورد پرس بیش از 43.3 درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت را در اختیار دارد. بله – از هر چهار وب سایتی که بازدید می کنید بیش از یک مورد احتمالاً توسط ورد پرس پشتیبانی می شود.

در یک سطح کمی فنی‌تر، ورد پرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز یا Open Source است که تحت مجوز GPLv2 می‌باشد، به این معنی که هر کسی می تواند به صورت رایگان از نرم افزار وردپرس استفاده کند یا آن را مطابق با نیازها و سلیقه خود تغییر دهد.

سیستم مدیریت محتوا اساساً ابزاری است که مدیریت جنبه های مهم وب سایت شما (مانند محتوا) را بدون نیاز به دانستن چیزی در مورد برنامه نویسی آسان می کند. البته که با داشتن دانش فنی در زمینه وب و برنامه نویسی PHP و HTML, CSS, JavaScript به مراتب کار شما راحت تر بوده و دستتان برای تغییرات بازتر است.

نتیجه نهایی این است که ورد پرس ساخت یک وب‌سایت را برای همه (حتی افرادی که توسعه‌دهنده نیستند) فراهم می‌کند.

وردپرس چه نوع وب سایت هایی می تواند بسازد؟

سال‌ها پیش، وردپرس در درجه اول ابزاری برای ایجاد وبلاگ بود، نه وب‌سایت‌های سنتی، هرچند که برای مدت طولانی درست نبوده است. امروزه، به لطف تغییرات در کد اصلی، و همچنین اکوسیستم عظیم افزونه‌ها و تم‌های ورد پرس، از جمله بروزرسانی‌های جدید و سریع، می توانید هر نوع وب سایتی را با ورد پرس ایجاد کنید.

برای مثال، ورد پرس نه تنها تعداد زیادی از سایت‌ها و وبلاگ‌های تجاری را نیرو می‌دهد، بلکه محبوب‌ترین راه برای ایجاد یک فروشگاه تجارت الکترونیک نیز هست! با ورد پرس، می توانید وب‌سایت فروشگاهی، معرفی شرکت، معرفی محصول و از جمله سایت‌هایی که در مقاله قبلی گفته شد، راه اندازی کنید.

چه تفاوتی بین WordPress.org و WordPress.com می‌باشد؟

ما تفاوت بین WordPress.org و WordPress.com را با جزئیات بیشتری توضیح داده‌ایم، اما خلاصه آن به این صورت است :

وردپرس چیست

ورد پرس چیست

  • WordPress.org که اغلب ورد پرس خود میزبان نامیده می‌شود، نرم‌افزار ورد پرس رایگان و منبع باز است که می‌توانید آن را بر روی میزبان وب خود نصب کنید تا وب‌سایتی 100% متعلق به خودتان ایجاد کنید.

  • WordPress.com یک سرویس انتفاعی و پولی است که توسط نرم افزار WordPress.org پشتیبانی می شود. استفاده از آن ساده است، اما شما بسیاری از انعطاف پذیری ورد پرس خود میزبان را از دست می دهید.

اکثر اوقات، وقتی مردم می گویند “ورد پرس“، منظور آنها ورد پرس خود میزبانی است که در WordPress.org موجود است. اگر می خواهید واقعاً مالک وب سایت خود باشید، WordPress.org خود میزبان تقریباً همیشه بهترین گزینه است.

تنها کاری که برای شروع کار با ورد پرس خود میزبان نیاز دارید، خرید میزبانی وب و نام دامنه است؛ که با تماس با مشاورین و متخصان ما می‌توانید به سرعت صاحب یک سایت شوید.

چه کسی وردپرس را ساخته و چه مدت از آن گذشته است؟

ورد پرس به عنوان یک پروژه مستقل در سال 2003 ایجاد شد و به عنوان شاخه ای از پروژه قبلی به نام b2/cafelog سرچشمه گرفت.

وردپرس یک نرم افزار منبع باز است، بنابراین امروزه توسط جامعه عظیمی از مشارکت کنندگان ساخته شده است. اما اگر بخواهیم ریشه ورد پرس را به ریشه های آن ردیابی کنیم، ایجاد اولیه آن با همکاری مت مولنوگ و مایک لیتل بود.

از آن زمان، Matt Mullenweg تا حد زیادی به چهره ورد پرس تبدیل شده است. او همچنین بنیانگذار Automattic است، که شرکتی است که پشت سرویس انتفاعی WordPress.com قرار دارد.

تاریخچه WordPress، تاسیس آن به عنوان یک پلتفرم وبلاگ در سال 2003 تا امروز طولانی است…

اما همین کافی است که بگوییم، ورد پرس پیشرفت کرده است و به لطف مشارکت کنندگان و جامعه عظیم خود، به محبوب ترین راه حل برای ایجاد هر نوع وب سایت تبدیل شده است.

چه کسی از وردپرس استفاده می کند؟

ورد پرس توسط افراد، کسب و کارهای بزرگ و همه افراد در این بین استفاده می شود! در یک یادداشت فوری، ما از ورد پرس استفاده می کنیم! بنابراین همین سایتی که در حال حاضر به آن نگاه می کنید توسط ورد پرس پشتیبانی می شود. بسیاری از نهادهای شناخته شده دیگر نیز از ورد پرس استفاده می کنند. در اینجا برخی از نمونه های مورد علاقه ما آمده است:

مایکروسافت

مایکروسافت از ورد پرس برای تقویت وبلاگ رسمی خود استفاده می کند. همچنین از ورد پرس برای تقویت وبلاگ ها برای محصولات خاصی مانند ویندوز و اسکایپ استفاده می کند:

وردپرس را چه کسی ساخت

ورد پرس را چه کسی ساخت

و باز هم مایکروسافت و این بار با وبسایت Visual Studio:

استفاده از وردپرس در ویژوال استودیو

استفاده از ورد پرس در ویژوال استودیو

چرا باید از وردپرس استفاده کنید؟

بسیار خوب، بنابراین بیش از 43.3٪ از تمام وب سایت های موجود در اینترنت از وردپرس استفاده می کنند، از جمله نهادهای معروفی مانند مایکروسافت.

اما شما چطور؟ چرا باید از ورد پرس استفاده کنید؟

خوب، مهم نیست که چه نوع وب سایتی را می خواهید ایجاد کنید، دلایل زیادی برای استفاده از وردپرس وجود دارد. در اینجا برخی از بزرگترین آنها آورده شده است:

آزاد و منبع باز

یکی از بزرگترین مزایای وردپرس این است که نرم افزار رایگان و متن باز است. در حالی که باید مبلغ کمی برای میزبانی بپردازید، هرگز مجبور نخواهید بود، فقط برای استفاده از نرم افزار ورد پرس هزینه کنید، که در مورد جایگزین هایی مانند Squarespace صدق نمی کند.

فراتر از آن، شما همچنین می توانید تعداد زیادی افزونه و مضامین متن باز پیدا کنید تا نحوه ظاهر و عملکرد وب سایت خود را تغییر دهید.

قابل توسعه

حتی اگر توسعه‌دهنده نیستید، می‌توانید به‌راحتی وب‌سایت خود را به لطف اکوسیستم عظیم مضامین و افزونه‌های وردپرس تغییر دهید:

  • تم ها: اینها در درجه اول ظاهر وب سایت شما را تغییر می دهند.
  • پلاگین ها: این افزونه‌ها در درجه اول نحوه عملکرد وب سایت شما را تغییر می‌دهند. پلاگین‌ها می‌توانند چیزهای کوچکی باشند، مانند فرم تماس، یا بزرگ، مانند ایجاد یک فروشگاه تجارت الکترونیک.

در حال حاضر، بیش از 50000 افزونه رایگان ورد پرس و 5000 تم رایگان وردپرس و همچنین تعداد زیادی گزینه برتر وجود دارد. این که بگوییم شما انتخاب های زیادی دارید!

نصب آسان

فکر می کنید برای ایجاد وب سایت خود باید یک متخصص باشید؟

  • اگر می‌توانید روی چند دکمه کلیک کنید، می توانید وردپرس را در سایت خود نصب کنید.

فرق http با https چیست؟

امروزه اکثر میزبان های وب با:

  • پیشنهاد نصب پیش‌فرض ورد پرس را به شما می‌دهد تا سایت شما فوراً آماده کار شود.
  • ابزارهای اختصاصی را در اختیار شما قرار می دهد که فرآیند نصب را برای مبتدیان بسیار راحت می کند.
آیا می توانم وردپرس را بر روی کامپیوتر شخصی ام نصب کنم؟

بله! چندین دلیل خوب وجود دارد که چرا ممکن است بخواهید وردپرس را روی یک رایانه لوکال (local) نصب کنید. شما در حال ساختن یک سایت جدید از ابتدا هستید، یک تم یا افزونه جدید نصب می کنید یا فقط می خواهید یک فضای امن برای آزمایش وب سایت فعلی خود بدون ترس از شکستن آن داشته باشید.

انعطاف پذیر بودن

بله، زیرا به شما این امکان را می‌دهد تقریباً هر نوع وب سایتی ایجاد کنید. و همچنین، وب سایت شما نیز می‌تواند با شما تکامل یابد.

پس وردپرس چیست؟

وردپرس محبوب ترین راه برای ساختن یک وب سایت به دلایلی است. اگر می خواهید هر نوع وب سایتی، از وبلاگ گرفته تا فروشگاه تجارت الکترونیک بسازید، وردپرس یک گزینه عالی است.(این بهترین راه برای ساختن یک وب سایت است)

فقط به یاد داشته باشید که WordPress.org و WordPress.com خود میزبانی شده یکسان نیستند. و در اکثر مواقع، WordPress.org خود میزبانی شده همان چیزی است که می خواهید یک وب سایت بسازید. خود میزبانی WordPress.org به شما مالکیت بیشتر و همچنین دسترسی به تمام مزایا و مزایای جامعه وردپرس را می دهد.

جمع بندی

در آخر این مطلب به این صورت خدمتتون عرض کنم اگر سایتی میخواهید فقط جهت معرفی مجموعه و یا فروشگاهی می‌توانید از WordPress استفاده نمائید.

| به هر دلیلی زمان مطالعه این مطلب را نداشتید، میتوانید فایل pdf  این مطلب رو از قسمت پائین دانلود کنید و در زمان مناسب به مطالع این مقاله بپردازید.

دانلود pdf مطلب فوق »» وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام واتساپ واتساپ تلگرام