رابط کاربری چیست؟

تجارت و زندگی به طور کلی به صورت فزاینده ای به اینترنت، برنامه های وب و برنامه های تلفن همراه وابسته شده است. در نتیجه، شرکت‌ها دریافته‌اند که بهترین راه برای رقابت در وب، اولویت‌بندی ساختن یک رابط کاربری (UI) جذاب و کارآمد است.
رابط کاربری
عناوینی که در این مطلب می‌خوانید :

رابط کاربری (UI) نقطه تعامل و ارتباط انسان و کامپیوتر در یک دستگاه است. همراه ما تا پایان این مقاله باشید.

رابط کاربری چیست؟

تجارت و زندگی به طور کلی به صورت فزاینده ای به اینترنت، برنامه های وب و برنامه های تلفن همراه وابسته شده است. در نتیجه، شرکت‌ها دریافته‌اند که بهترین راه برای رقابت در وب، اولویت‌بندی ساختن یک رابط کاربری (UI) جذاب و کارآمد است که تجربه کاربر (UX) را بهینه می‌کند.

در این مقاله، ما به بررسی رابط کاربری می‌پردازیم، عناصر UI در مقابل UX را مورد بحث قرار می دهیم و نکاتی را برای ایجاد رابطی که کاربران را به مشتری تبدیل می کند، ارائه می دهیم.

| از خدمات تیم مای تک، طراحی صفحه معرفی پروژه شما با توجه به سلیقه و درخواست شما و همچنین طراحی انواع سایت در پلتفرم های مختلف با توجه به نوع کسب و کار و نیاز های مرتبط با آن در خدمت شما می‌باشد.

رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری چیست؟

بررسی رابط کاربری

رابط کاربری نقطه ای است که در آن کاربران انسانی با یک کامپیوتر، وب سایت یا برنامه تعامل دارند. هدف از UI موثر، آسان کردن تجربه کاربر است، و به حداقل تلاش کاربر برای دریافت حداکثر نتیجه دلخواه نیاز دارد. UI در لایه‌هایی از تعامل ایجاد می‌شود که برای حواس انسان جذاب است (بینایی، لامسه، شنوایی و موارد دیگر) که شامل هر دو دستگاه ورودی مانند صفحه کلید، ماوس، پد لمسی، میکروفون، صفحه نمایش لمسی، اسکنر اثر انگشت، قلم الکترونیکی و دوربین و دستگاه های خروجی مانند مانیتور، بلندگو و چاپگر هستند. دستگاه هایی که با حواس چندگانه تعامل دارند، «واسط کاربری چند رسانه ای» نامیده می شوند.

برای مثال، UI روزمره از ترکیبی از ورودی لمسی (صفحه‌کلید و ماوس) و خروجی دیداری و شنیداری (مانیتور و بلندگو) استفاده می‌کند.

چرا UI مهم است؟

UI برای برآورده کردن انتظارات کاربر و پشتیبانی از عملکرد موثر سایت شما مهم است. یک UI به خوبی اجرا شده، تعامل موثر بین کاربر و برنامه، برنامه یا ماشین را از طریق تصاویر متضاد، طراحی تمیز و پاسخگویی تسهیل می کند.

هنگام طراحی UI برای سایت خود، مهم است که انتظارات کاربر را از نظر دسترسی، زیبایی بصری و سهولت استفاده در نظر بگیرید. ترکیبی بهینه از تصاویر بصری موثر و پاسخگویی کارآمد، نرخ تبدیل سایت شما را بهبود می بخشد، زیرا نیازهای کاربر را پیش بینی می کند و سپس آن نیازها را برآورده می کند.

چرا UI مهم است؟

چرا UI مهم است؟

| تیم مای تک ارائه دهنده انواع خدمات سایت ، سئو و اپلیکیشن تحت ویندوز ، وب و اندروید می‌باشد. برای ارتباط با ما از طریق اینستاگرام بر روی لینک کلیک کنید.

مهمترین عناصر کلی یک UI

معماری اطلاعات:

عملکرد یک سایت بر اساس IA (Information architecture) ساخته شده است. ساختار و سازماندهی محتوای وب سایت شما به روشی منطقی برای کمک به کاربران برای حرکت در سایت با حداقل تلاش مهم است.

اجزای IA شامل سه نوع اصلی ساختار سازمانی است:

  1. سلسله مراتبی (سطح اهمیت)
  2. ترتیبی (ترتیب منطقی مراحل)
  3. ماتریسی (که در آن کاربر سازماندهی محتوایی را که می بیند انتخاب می کند)

مثال: عناصر ناوبری (دکمه‌ها، برگه‌ها، نمادها)، برچسب‌ها (اصطلاحات)، ویژگی‌های جستجو (نوار جستجو) و سیستم‌های سازمان (رده‌ها).

طراحی تعاملی:

هدف عناصر ID (Interactive design) تبدیل خوانندگان غیرفعال به شرکت کنندگان فعال با ارائه نمونه هایی از ورودی کاربر است. در نظر داشتن کاربر هنگام ایجاد رابط کاربری به بهبود تعامل و اجرای رفتارهای خاصی که نیازهای کاربر را برآورده می کند کمک می کند. به‌علاوه، رابط‌های کاربری تعاملی با طراحی کارآمد می‌توانند «یاد بگیرند» هر گونه مشکلی را که ممکن است پیش بیاید پیش از آن که تأثیر منفی بر تجربه کاربر داشته باشد، پیش‌بینی کرده و برطرف کند.
مثال: ویژگی‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی، کلیدها، دکمه‌ها.

طراحی بصری:

اهمیت ارزش زیبایی شناختی سایت شما را نمی توان دست کم گرفت. طراحی موثر از عناصر رنگ، کنتراست، فونت، ویدیو و عکس برای جذب بازدیدکنندگان و آسان کردن خواندن آن‌ها استفاده می‌شود. مثال: کنتراست، رنگ، فضای سفید، تایپوگرافی، بهینه سازی موبایل.

مهمترین عناصر کلی یک UI

مهمترین عناصر کلی یک UI

رابط کاربری در مقابل تجربه کاربری

رابط کاربری و تجربه کاربری با اجرای یک پروژه مرتبط و به همان اندازه مهم هستند، اما با یک دیگر تفاوت دارند. به طور عمده، UI حول ظاهر و احساس مورد نظر سایت، برنامه یا برنامه طراحی شده است در حالی که UX کل فرآیند مفهوم سازی، توسعه و تحویل را در بر می گیرد. علاوه بر این، UX را می توان در رابطه با تقریباً هر محصولی ارجاع داد، در حالی که UI فقط می تواند مربوط به محصولات دیجیتال باشد.

ممنون که همراه ما در مقاله ( رابط کاربری چیست؟ ) بودید. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید واقع بوده باشید.

تیم مای تک با اتکا به علم روز و نیرو های متخصص خود در صدد رشد کسب و کار شما و ایجاد محصولات با توجه به نیاز روز در تلاش است.

جهت ارتباط با ما بر روی لینک کلیک کنید.

دانلود pdf مطلب فوق »» رابط کاربری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام واتساپ واتساپ تلگرام