وب سرویس چیست؟

وب سرویس ها(web service) سیستم های تبادل اطلاعات مبتنی بر XML هستند که از اینترنت برای تعامل مستقیم برنامه به برنامه استفاده می کنند. این سیستم ها می توانند شامل برنامه ها، پیام ها یا اسناد باشند.
وب سرویس
عناوینی که در این مطلب می‌خوانید :

وب سرویس ها(web service) سیستم های تبادل اطلاعات مبتنی بر XML هستند که از اینترنت برای تعامل مستقیم برنامه به برنامه استفاده می کنند. این سیستم ها می توانند شامل برنامه ها، پیام ها یا اسناد باشند. همراه ما تا پایان مقاله باشید.

وب سرویس چیست؟

اینترنت اتصال جهانی صدها هزار کامپیوتر از انواع مختلف است که به چندین شبکه تعلق دارند. در شبکه جهانی وب، web service یک روش استاندارد شده برای انتشار پیام ها بین برنامه های کاربردی مشتری و سرور است.

web service یک ماژول نرم افزاری است که برای انجام مجموعه خاصی از عملکردها در نظر گرفته شده است. خدمات وب در رایانش ابری را می توان از طریق شبکه یافت و فراخوانی کرد.
web service می تواند عملکردی را به مشتری ارائه دهد که سرویس وب را فراخوانی کرده است.

وب سرویس چیست؟

وب سرویس چیست؟

| تیم مای تک ارائه دهنده انواع خدمات سایت ، سئو و اپلیکیشن تحت ویندوز ، وب و اندروید می‌باشد. برای ارتباط با ما از طریق اینستاگرام بر روی لینک کلیک کنید.

Web service چگونه کار می‌کند

Web service مجموعه ای از پروتکل ها و استانداردهای باز است که امکان تبادل داده ها بین برنامه ها یا سیستم های مختلف را فراهم می کند. خدمات وب می تواند توسط برنامه های نرم افزاری نوشته شده و به زبان های برنامه نویسی مختلف اجرا شوند. اجرای هر یک بر روی پلتفرم های مختلف برای تبادل داده ها از طریق شبکه های کامپیوتری می‌باشد.

هر نرم‌افزار، برنامه کاربردی یا فناوری ابری که از پروتکل‌های وب استاندارد شده (HTTP یا HTTPS) برای اتصال، تعامل و تبادل پیام‌های داده (معمولاً XML (زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر)) در اینترنت استفاده می‌کند، یک سرویس وب در نظر گرفته می‌شود.

خدمات وب این مزیت را دارند که به برنامه‌های توسعه‌یافته به زبان‌های مختلف اجازه می‌دهند تا با تبادل داده‌ها از طریق وب سرویس بین کلاینت‌ها و سرورها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. یک سرویس گیرنده با ارسال یک درخواست XML، یک سرویس وب را فراخوانی می کند، که سرویس با یک پاسخ XML پاسخ می دهد.

web service

web service

دستورالعمل خدمات وب

  • دسترسی به آن از طریق اینترنت یا شبکه های اینترانت امکان پذیر است.
  • پروتکل پیام رسانی XML که استاندارد شده است.
  • سیستم عامل یا زبان برنامه نویسی مستقل است.
  • با استفاده از استاندارد XML، خود توصیف می شود.
  • برای مکان یابی آن می توان از یک رویکرد مکان یابی ساده استفاده کرد.

اجزای web service

XML و HTTP اساسی ترین پلت فرم خدمات وب است.

اجزای زیر توسط تمام سرویس های وب معمولی استفاده می شود:

SOAP (پروتکل دسترسی به اشیاء ساده)

SOAP مخفف عبارت Simple Object Access Protocol است. این یک پروتکل پیام رسانی مستقل از حمل و نقل است. SOAP بر اساس ارسال داده های XML در قالب پیام های SOAP ساخته شده است. سندی به نام سند XML به هر پیام پیوست می شود. فقط ساختار سند XML، نه محتوا، از یک الگو پیروی می کند. بهترین چیز در مورد خدمات وب و SOAP این است که همه چیز از طریق HTTP، پروتکل استاندارد وب، ارسال می شود. در یک سند XML، عنصر ریشه اولین عنصر است. داده های مسیریابی یا اطلاعاتی که سند XML را به سمت مشتری که باید به آن ارسال شود هدایت می کند.

WSDL (زبان شرح خدمات وب)

اگر وب سرویسی پیدا نشد، نمی توان از آن استفاده کرد. کلاینتی که وب سرویس را فراخوانی می کند باید از مکان وب سرویس آگاه باشد. دوم، برنامه مشتری باید بفهمد که وب سرویس چه کاری انجام می دهد تا بتواند web service صحیح را فراخوانی کند. برای انجام این کار از WSDL یا زبان توصیف خدمات وب استفاده می شود. فایل WSDL یکی دیگر از فایل‌های مبتنی بر XML است که توضیح می‌دهد که web service با برنامه مشتری چه می‌کند. برنامه مشتری قادر خواهد بود با استفاده از سند WSDL بفهمد که وب سرویس در کجا قرار دارد و چگونه از آن استفاده کند.

بررسی خدمات وب

بررسی خدمات وب

وب سرویس چگونه کار می کند؟

این نمودار یک نسخه بسیار ساده از نحوه عملکرد یک وب سرویس را نشان می دهد. مشتری از درخواست ها برای ارسال دنباله ای از تماس های سرویس وب به سروری استفاده می کند که میزبان وب سرویس واقعی باشد.

نمودار نحوه عملکرد

نمودار نحوه عملکرد

فراخوانی رویه از راه دور همان چیزی است که برای ایجاد این درخواست ها استفاده می شود. تماس‌ها با روش‌هایی که توسط وب سرویس مربوطه میزبانی می‌شوند، به عنوان تماس‌های رویه از راه دور (RPC) شناخته می‌شوند.
داده هایی که بین مشتری و سرور رد و بدل می شود که XML است، مهمترین بخش طراحی web service است.

XML (زبان نشانه گذاری توسعه پذیر) یک زبان میانی ساده است که توسط زبان های برنامه نویسی مختلف قابل درک است. همتای HTML است. در نتیجه، زمانی که برنامه ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، این کار را با استفاده از XML انجام می دهند. که یک پلت فرم مشترک برای برنامه های کاربردی نوشته شده در زبان های برنامه نویسی مختلف ایجاد می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
برای انتقال داده‌های XML بین برنامه‌ها، سرویس‌های وب از SOAP (پروتکل دسترسی به اشیاء ساده) استفاده می‌کنند. داده ها با استفاده از HTTP استاندارد ارسال می شوند.

پیام SOAP داده هایی است که از web service به برنامه ارسال می شود. یک سند XML تمام چیزی است که در یک پیام SOAP وجود دارد. برنامه کلاینت که web service را فراخوانی می کند می تواند به هر زبان برنامه نویسی ایجاد شود زیرا محتوا به زبان XML نوشته شده است.

مزایای web service

استفاده از خدمات وب دارای مزایای زیر است:

  • عملکردهای تجاری را می توان از طریق اینترنت در معرض دید قرار داد
  • قابلیت همکاری
  • ارتباط با هزینه کم
  • یک پروتکل استاندارد که همه آن را درک می کنند
  • قابلیت استفاده مجدد

ممنون که همراه ما در مقاله ( وب سروریس چیست؟ ) بودید. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید واقع بوده باشید.

تیم مای تک با اتکا به علم روز و نیرو های متخصص خود در صدد رشد کسب و کار شما و ایجاد محصولات با توجه به نیاز روز در تلاش است.

جهت ارتباط با ما بر روی لینک کلیک کنید.

 

دانلود pdf مطلب فوق »» وب سرویس چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام واتساپ واتساپ تلگرام