وبلاگ

Html چیست؟

Html
عناوینی که در این مطلب می‌خوانید :

Html (زبان نشانه گذاری HyperText) کدی است که برای ساختار یک صفحه وب و محتوای آن استفاده می شود. همراه ما تا پایان مقاله باشید تا به بررسی دقیق آن بپردازیم.

Html چیست؟

HTML (زبان نشانه گذاری فرامتن) یک رویکرد مبتنی بر متن برای توصیف چگونگی ساختار محتوای موجود در یک فایل HTML است. این نشانه گذاری به مرورگر وب می گوید که چگونه متن، تصاویر و سایر اشکال چند رسانه ای را در یک صفحه وب نمایش دهد.

HTML یک فایل متنی است که حاوی دستورات دستوری، فایل و نامگذاری خاصی است که به رایانه و سرور وب نشان می دهد که در زبان نشانه گذاری فرامتن است و باید به این صورت خوانده شود. با اعمال این قراردادهای HTML روی یک فایل متنی در تقریباً هر ویرایشگر متنی، کاربر می تواند یک صفحه وب اولیه را بنویسد و طراحی کند و سپس آن را در اینترنت آپلود کند.

| از خدمات تیم مای تک، طراحی صفحه معرفی پروژه شما با توجه به سلیقه و درخواست شما و همچنین طراحی انواع سایت در پلتفرم های مختلف با توجه به نوع کسب و کار و نیاز های مرتبط با آن در خدمت شما می‌باشد.

Html چیست؟

Html چیست؟

Html چطور کار می‌کند؟

ابتدایی ترین قراردادهای زبان نشانه گذاری فرامتن گنجاندن یک اعلان نوع سند در ابتدای فایل متنی است. که همیشه در ابتدای سند است، زیرا قطعه ای است که به طور مثبت به رایانه اطلاع می دهد که این یک فایل HTML است.

هدر سند معمولاً به این صورت است:

<!DOCTYPE html>

همیشه باید به این صورت نوشته شود، بدون اینکه محتوایی در آن وجود داشته باشد یا آن را تجزیه کند. هر محتوایی که قبل از این اعلان باشد توسط رایانه به عنوان زبان نشانه گذاری فرامتن شناسایی نخواهد شد. Doctypes فقط برای زبان نشانه گذاری فرامتن استفاده نمی شود، آنها می توانند برای ایجاد هر سندی که از SGML (زبان استاندارد تعمیم یافته نشانه گذاری) استفاده می کند، اعمال شوند. SGML استانداردی برای تعیین یک زبان نشانه گذاری خاص است که استفاده می شود.

زبان نشانه گذاری فرامتن یکی از چندین زبان نشانه گذاری است که اعلان های SGML و doctype روی آن اعمال می شود. نیاز مهم دیگر برای ایجاد یک فایل HTML ذخیره آن با پسوند فایل html است.

این امر به ویژه هنگام آپلود فایل ها در وب اهمیت پیدا می کند، زیرا وب سرور قبل از اینکه بتواند آنها را برای خواندن محتویات داخلی به رایانه مشتری ارسال کند، باید بداند که با فایل ها چه کاری انجام دهد.

Hypertext Markup Language

Hypertext Markup Language

| تیم مای تک ارائه دهنده انواع خدمات سایت ، سئو و اپلیکیشن تحت ویندوز ، وب و اندروید می‌باشد. برای ارتباط با ما از طریق اینستاگرام بر روی لینک کلیک کنید.

بررسی Hypertext Markup Language

پس از نوشتن doctype و ذخیره به عنوان یک فایل HTML، کاربر می تواند تمام ابزارهای دیگر زبان نشانه گذاری فرامتن را برای سفارشی کردن یک صفحه وب پیاده سازی کند. پس از اتمام، احتمالا چندین فایل زبان نشانه گذاری فرامتن مربوط به صفحات مختلف وب سایت خواهند داشت.

مهم است که کاربر این فایل ها را در همان سلسله مراتبی که آنها را در آن ذخیره کرده آپلود کند، زیرا هر صفحه به مسیرهای فایل خاص صفحات دیگر ارجاع می دهد و پیوند بین آنها را فعال می کند.

عناصر اساسی HTML

در استفاده از زبان نشانه گذاری فرامتن، برای جدا نگه داشتن نشانه گذاری از محتوای واقعی فایل، یک دستور خاص و متمایز وجود دارد که استفاده می شود. این اجزای خاص به عنوان تگ های HTML شناخته می شوند. بخشی از محتوایی که درون یک تگ محصور شده است به عنوان عنصر زبان نشانه گذاری فرامتن نامیده می‌شود. عناصر زبان نشانه گذاری فرامتن همیشه دارای تگ های باز، محتوا در وسط و برچسب های پایانی هستند. ویژگی ها می توانند اطلاعات بیشتری در مورد عنصر ارائه دهند و در تگ شروع کننده گنجانده شده اند.

عناصر را می توان به یکی از دو روش توصیف کرد:

 1. عناصر سطح بلوک (Block-level)از یک خط جدید در سند شروع می شوند و فضای خود را اشغال می کنند. نمونه هایی از این عناصر شامل سرفصل ها و تگ های پاراگراف است.
 2. عناصر درون خطی (Inline)در یک خط جدید در سند شروع نمی شوند و فقط فضای لازم را اشغال می کنند. این عناصر معمولاً محتوای عناصر سطح بلوک را قالب بندی می کنند. نمونه هایی از عناصر درون خطی عبارتند از هایپرلینک ها و برچسب های قالب متن.
What is Hypertext Markup Language

What is Hypertext Markup Language

مزایا و معایب HTML

مزایای استفاده از زبان نشانه گذاری فرامتن عبارتند از:

 • به طور گسترده با مقدار زیادی از منابع در دسترس پذیرفته شده است.
 • به صورت بومی در هر مرورگر اجرا می شود.
 • یادگیری نسبتا آسان است.
 • دارای کد منبع تمیز و سازگار.
 • منبع باز و رایگان برای استفاده است.
 • می تواند با سایر زبان های برنامه نویسی مانند PHP ادغام شود.

چند معایب که باید در نظر گرفت عبارتند از:

 • عملکرد بسیار پویا ندارد و عمدتا برای صفحات وب استاتیک استفاده می شود.
 • همه اجزاء باید به طور جداگانه ایجاد شوند حتی اگر از عناصر مشابه استفاده کنند.
 • رفتار مرورگر می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. به عنوان مثال، مرورگرهای قدیمی ممکن است با ویژگی های جدید سازگار نباشند.

تگ های رایج HTML

تگ های زبان نشانه گذاری ساختار کلی یک صفحه و نحوه نمایش عناصر درون آنها در مرورگر را دیکته می کنند. تگ های رایج زبان نشانه گذاری عبارتند از:

 • <h1> که یک عنوان سطح بالا را توصیف می کند.
 • <h2> که یک عنوان سطح دوم را توصیف می کند.
 • <p> که یک پاراگراف را توصیف می کند.
 • <table> که داده های جدولی را توصیف می کند.
 • <ol> که فهرستی از اطلاعات مرتب شده را توصیف می کند.
 • <ul> که لیست نامرتب اطلاعات را توصیف می کند.

برای آموزش HTML شما می‌توانید از وب سایت w3Schools استفاده کنید.

ممنون که همراه ما در این مقاله بودید.

| تیم مای تک با اتکا به علم روز و نیرو های متخصص خود در صدد رشد کسب و کار شما و ایجاد محصولات با توجه به نیاز روز در تلاش است.

جهت ارتباط با ما بر روی لینک کلیک کنید.

دانلود pdf مطلب فوق » Html چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام واتساپ واتساپ تلگرام